MIS HAIGUS ON RINNAVÄHK?
- Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel
- Oluline on osaleda sõeluuringul ka kaebuste või sümptomiteta
Rinnavähi varaseks avastamiseks tehakse Eestis teatud vanusegrupi naistele rinnavähi sõeluuringut. Sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis, et alustada raviga õigeaegselt ning vähendada haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. Oluline on sõeluuringul osaleda ka kaebuste või sümptomiteta, sest varajases staadiumis rinnavähk endast märku ei anna.
KUIDAS SÕELUURINGUL OSALEDA?
Sõeluuringul osalemiseks on järgmised võimalused: 1. broneerige aeg digiregistratuuris 2. helistage broneerimiseks sobivasse tervishoiuasutusse:
3. Mammograafiabusside ajakava, peatused ja registreerimise info leiad SIIT. |
Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–70 ja 74-aastaseid naisi iga kahe aasta tagant.
Vähi sõeluuringute register saadab sihtrühma naistele nimelise kutse
Sõeluuringule on oodatud naised, kelle sünniaasta kuulub sõeluuringu sihtrühma ja kelle elukohaks on sõeluuringu kutse-saatekirja loomise hetkel märgitud Eesti riik.
Sõeluuringute kutsed saadetakse elektrooniliselt, kasutades selleks eesti.ee teavitusteenust. E-kutse saavad sõeluuringu sihtrühma kuuluvad inimesed, kelle eesti.ee e-post on suunatud isiklikule meiliaadressile või märgitud rahvastikuregistrisse.
Kui vähi sõeluuringute registris infot e-posti edasisuunamise kohta ei ole, saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile. Kui sealsed andmed ei ole täpsed, ei pruugi kutse saajani jõuda. Seepärast on oluline kontrollida oma kontaktandmete õigsust, mida saab teha riigiportaalis.
Sõeluuringul osalemiseks ei ole vaja jääda kutset ootama
Sõeluuringul saab osaleda ka ilma kutseta. Kui kuulud antud aastal sõeluuringu sihtrühma, võid pöörduda otse raviasutusse (vt nimekiri ülal).
Sihtrühma kuuluvad naised leiavad kutse-saatekirja terviseportaalist terviseportaal.ee (Vastuvõtud ja saatekirjad) alates sõeluuringuaasta algusest. Kutse sõeluuringule kehtib kalendriaasta lõpuni.
Rinnavähi sõeluuringu kutset ei saa naised, kellel on viimase viie aasta jooksul diagnoositud rinnavähk. Selle info saamiseks tehakse päringud vähiregistrisse ja tervise infosüsteemi.
Registreerumisel kontrollitakse naise sünniaastat. Uuringule minnes tuleb kindlasti kaasa võtta isikut tõendav dokument.
UURINGUST LÄHEMALT
Vähieelsete seisundite ja rinnavähi varaseks avastamiseks kasutatakse radioloogilist uuringut ehk mammograafiat
Uuringu teostamiseks tuleb ülakeha lahti riietada. Osaleja juhatatakse aparaadi juurde, kus uuringut läbi viiv radioloog asetab rinnad kordamööda kahe lameda plaadi vahele ja teeb rinnanäärmest kaks erisuunalist ülesvõtet. Uuring võib veidi ebamugav tunduda, kuid ei tohiks olla valus. Väikese kiirgusdoosiga mammograafia on tervisele ohutu.
Uuringupäeval tuleks hoiduda deodorandi ja kehakreemi kasutamisest
Deodorandi, kehakreemi ja -puudri kasutamine võivad mõjutada röntgenipildi kvaliteeti. Naised, kel käib veel menstruatsioon, peaksid sõeluuringule tulema tsükli 5.–15. päeval, sest siis on rinnad vähem hellad ja tundlikud.
Uuringu läbiviimiseks kulub umbes 20 minutit ning vastus saabub kahe nädala jooksul.
Tulemusest teavitab uuringu teinud tervishoiuasutus, kes lisab uuringu vastuse ka terviseportaali terviseportaal.ee (Vastuvõtud ja saatekirjad).
KONTROLLI ENNAST ISE
Sina ise saad oma tervise heaks kõige rohkem ära teha. Palun kontrolli regulaarselt oma rindu! Vaata videost, kuidas seda kõige parem teha on.